Kwaterunek

Politechnika Warszawska jest jedną z niewielu uczelni w Polsce, gdzie za proces kwaterowania studentów w Domach Studenckich odpowiadają głównie… studenci. Jako członkowie Komisji Kwaterunkowej zajmują się oni niemal każdym etapem ubiegania się o miejsce w akademiku. Informują, objaśniają, sprawdzają dokumenty, a na koniec przydzielają konkretny pokój, dokładając przy tym wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania ubiegających się o otrzymanie miejsca. W ciągu jednego roku akademickiego Komisja przeprowadza kilkanaście akcji kwaterunkowych, rozpatruje tysiące wniosków i zarządza pulą blisko 5000 miejsc rozlokowanych w 11 Domach Studenckich. Jeżeli znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej bądź też codzienny dojazd do Uczelni uniemożliwia Ci lub w znacznym stopniu utrudnia studiowanie, dobrym rozwiązaniem jest zamieszkanie w domu studenckim. Politechnika Warszawska dysponuje ok. 5000 miejscami w 11 domach studenckich w Warszawie.

 

Kwaterunek na kolejny rok

Końcówka kwietnia to chwila na PW, w której każdy student powinien zastanowić się, gdzie zamierza mieszkać w nadchodzącym roku akademickim. Aby uzyskać miejsce należy wejść na stronę kwaterunku: www.kwaterunek.sspw.pl i po zalogowaniu wypełnić wniosek o miejsce w akademiku. Następnie należy dostarczyć do dziekanatu wymagane dokumenty dokumentujące dochód lub miejsce zamieszkania. Następnie każdy otrzymuje decyzję, czy otrzyma miejsce – zależy ona od jego dochodu, odległości i liczby dostępnych miejsc. Druga faza akcji kwaterunkowej polega na złożeniu preferencji dotyczących pokoju w akademiku. Można wtedy wybrać z kim chce się zamieszkać, a także przedstawić swoje oczekiwania co do wielkości i rodzaju pokoju. Na podstawie preferencji WKK przydziela miejsca w poszczególnych pokojach. Ostatnim etapem akcji kwaterunkowej przed zakwaterowaniem się jest wpłacenie zaliczki, która stanowi potwierdzenie chęci skorzystania z przydzielonego miejsca. Wpłata jest przeznaczona na częściowe pokrycie ostatniego miesiąca zamieszkania w akademiku.

Opłaty za akademik

Opłaty za mieszkanie w akademiku powinny być wnoszone na indywidualne konto przypisane każdemu mieszkańcowi domu studenckiego, którego numer powinien być widoczny w systemie USOS po zakwaterowaniu i zalogowaniu do USOSweb (USOSweb -> dla studentów -> rozliczenia -> Domy Studenckie). Informacje na temat cen pokojów w poszczególnych akademikach można uzyskać na stronie: www.kwaterunek.sspw.pl.

Bank miejsc

Jeżeli do tej pory wynajmowałeś stancję, ale z jakiegoś powodu jesteś zmuszony ją opuścić, masz możliwość uzyskania miejsca w jednym z DS Politechniki Warszawskiej podczas roku akademickiego. Jest to możliwe dzięki specjalnej akcji kwaterunkowej znanej jako „Bank Miejsc”. Bank Miejsc znajduje się w administracji DS Akademik (zwanego dla odróżnienia Alcatraz). Działa on przez cały rok z wyjątkiem wakacji i okresu tuż przed semestrem letnim (styczeń-luty). Studenci PW mogą ubiegać się o miejsce od drugiego tygodnia października, tydzień później z takiej możliwości mogą skorzystać także osoby z zewnątrz. Jak otrzymać miejsce przez Bank Miejsc? Trzeba odwiedzić Bank Miejsc, zapytać o wolne miejsca, a następnie wypełnić papierowy formularz otrzymany w Banku Miejsc. Po otrzymaniu skierowania udajemy się do wybranego akademika i się do niego wprowadzamy. Z oferty Banku Miejsc mogą skorzystać także osoby obecnie mieszkające w akademiku, które chcą go zmienić na inny.

Kwaterunek wakacyjny

Jesteś zainteresowany zamieszkaniem w akademiku podczas wakacji? Akademiki PW oferują możliwość zarezerwowania miejsca na czas wakacji. Zgłoszenia przyjmowane są w pierwszej połowie czerwca w poszczególnych akademikach. Miejsca przydzielane są przez Rady Mieszkańców lub administrację odpowiedniego DS. Jeżeli dopiero w trakcie wakacji dowiesz się, że będziesz musiał jakiś czas spędzić w Warszawie, zgłoś się do administracji interesującego akademika w celu zarezerwowania sobie miejsca.